Самоанска тала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Самоанска тала
Samoa tālā
ISO 4217 код WST
Корисник  Самоа
Инфлација 6%
Извор The World Factbook, 2007
Подвалута
1/100 сене
Симбол WS$ (понекогаш SAT, ST или T)
Монети 5, 10, 20, 50 сене, 1 тала[1]
Банкноти 2, 5, 10, 20, 50, 100 тали
Централна банка Централна Банка на Самоа
Мреж. место www.cbs.gov.ws

Тала (самоански: tālā) (ISO 4217: WST, нумерички код: 882) е официјална валута во Самоа, која е поделена на 100 сени (sene). Зборот тала е самоански превод за зборот долар, додека сене е самоански превод за зборот цент.

Талата како официјална валута била воведена во 1967 година, по независноста од Нов Зеланд во 1962. До тогаш, земјата користела Западносамоанска фунта. Талата ја заменила фунтата во соодност од 2 тали за една фунта.

Симболот WS$ сè уште се користи за талата,[2] иако го претставува поранешното име на државата. Западна Самоа (Western Samoa). Така, симболите SAT,[3] ST[4] и T[5] се користат исто така. Талата ја издава Централната Банка на Самоа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]