Прејди на содржината

Саем на суети

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Саем на суети“ (англиски: Vanity Fair) — американски филм од 2004 година, во режија на Мира Наир. Главните улоги ги толкуваат: Риси Витерспун и Боб Хоскинс.

Содржина[уреди | уреди извор]

Беки Шарп е преубава, страсна и забавна ќерка на сиромашен англиски уметник и на француска хорска пејачка. Таа рано останала сираче и затоа, уште како дете копнеела за подобар живот од оној што ѝ го доделила судбината. Откако ја напушта Академијата на госпоѓицата Пинкертон во Чизик, Беки одлучува по секоја цена да го освои високиот слој на англиското општество.[1] [2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 852, 24.10.2014, стр. 21.
  2. Антена, број 854, 7.11.2014, стр. 27.
  3. „Панаѓур на суетата“, Антена, број 870, 25.2.2015, стр. 27.