Рис Витерспун

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Риси Витерспун)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рис Витерспун
Reese Witherspoon 2005.jpg
Витерспун на премиерата на Walk The Line
Роден(а)Лора Џин Рис Витерспун
ЗанимањеГлумица, продуцент
Активен1991 - се уште
СопружникРајан Филип (1999 - 2007)

Лора Џин Рис Витерспун (англиски: Laura Jeanne Reese Witherspoon) (родена 22 март 1976), позната како Рис Витерспун, е американска глумица и филмски продуцент.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1999 година, Витерспун ја родила ќерката Ејва, а по неа имала уште две деца.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Рис Витерспун го свртела вниманието на јавноста со улогата на Ел Вудс во комедијата „Русокосата адвокатка“. Во филмот „Од по работ“ ја толкувала улогата на кантри-пејачката Џун Картер-Кеш за која во 2005 година била наградена со „Оскар“, „Златен глобус“ и наградата на „БАФТА“. Во 2015 година повторно била номинирана за наградата „Оскар“, за улогата на Шерил Стрејд во филмот „Дивина“, во кој таа била и продуцент.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Наташа Спирова, „Мојата приказна е да раскажувам приказни“, Антена, број 872, 13.3.2015, стр. 8-9.