Прејди на содржината

Руслан Салеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руслан Салеј
Роден ноември 2, 1974(1974-11-02)
Минск, СССР
Починал 7 септември 2011(2011-09-07) (возр. 36)
Јарослављ, Русија
Позиција одбрана
Шут лева
Играл за ХК Динамо Минск (REL)
Tivali Minsk (REL)
Las Vegas Thunder (IHL)
Baltimore Bandits (AHL)
Mighty Ducks of Anaheim
Cincinnati Mighty Ducks (AHL)
АК Барс Казан (RSL)
Florida Panthers
Colorado Avalanche
Detroit Red Wings
Локомотив Јарослављ (KHL)
Репрезентација  Белорусија
НХЛ-селекција 9, 1996
Mighty Ducks of Anaheim
Играчка кариера 1992–2011

Руслан Салеј (роден на 2 ноември 1974 - 7 септември 2011) беше белоруски хокеар.

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано

[уреди | уреди извор]