Роуан Аткинсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роуан Аткинсон
Rowan Atkinson 2011 2.jpg
Аткинскон во септември 2011 година
Родено име Роуан Себастијан Аткинсон
Роден 6 јануари 1955
Консет, Дарем, Англија, Обединето Кралство
Медиум Стенд-ап комедија, ТВ серии, комедичар, филмови
Работен век 1978–денес
Жанрови Визуелна комедија, Сатира, Црн хумор
Влијанија од Питер Селерс, Чарли Чаплин, Џек Тати[1]
Влијаел врз Стив Пембертон
Дејвид Валијамс
Сопружник Сантера Састри
Познати дела и улоги Вестите што не се емитуваат ви девет часот
Црна Гуја
Господинот Бин
Тенката Сина Линија
Џони Инглиш

Роуан Себастијан Аткинсон е британски[2] актер, комичар и сценарист. Најпознат е со своите комедии како: Господинот Бин (Mr. Bean), Црна Гуја (Blackadder), Тенката Сина Линија (The Thin Blue Line), Џони Инглиш (Johnny English) и други. Тој е во листата на најдобри комичари на Велика Британија[3].

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1979 - The Secret Policeman's Ball - разни улоги
 • 1983 - Never Say Never Again (Џејмс Бонд) - во улога на Најџел Смол-Фосет
 • 1989 - The Tall Guy - во улога на Рон Андерсон
 • 1990 - The Witches - во улога на Г. Стрингер
 • 1994 - Крлаот Лав - во улога на Зазу
 • 1997 - Бин - главна улога - Господинот Бин (исто така и сценарист[4])
 • 2001 - Rat Race - во улога на Енрико Полини
 • 2002 - Скуби Ду - во улога на Емил Мондаваријус
 • 2003 - Џони Инглиш[5] - главна улога
 • 2003 - Love Actually - во улога на Руфус
 • 2005 - Задржувајќи ја мама - во улога на Волтер Гудфела
 • 2007 - Одморот на Господин Бин - главна улога (исто така и сценарист)
 • 2011 - Џони Инглиш Прероден - главна улога (исто така и продуцент)

Наводи[уреди | уреди извор]