Роуан Аткинсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роуан Аткинсон
Rowan Atkinson 2011 2.jpg
Аткинскон во септември 2011 година
Родено имеРоуан Себастијан Аткинсон
Роден6 јануари 1955
Консет, Дарем, Англија, Обединето Кралство
МедиумСтенд-ап комедија, ТВ серии, комичар, филмови
Работен век1978—
ЖанровиВизуелна комедија, Сатира, Црн хумор
Влијанија одПитер Селерс, Чарли Чаплин, Џек Тати[1]
Влијаел врзСтив Пембертон
Дејвид Валијамс
СопружникСантера Састри
Познати дела и улогиВестите што не се емитуваат ви девет часот
Црна Гуја
Господинот Бин
Тенката Сина Линија
Џони Инглиш

Роуан Себастијан Аткинсон — британски[2] глумец, комичар и сценарист. Најпознат е со своите комедии како: Господинот Бин (Mr. Bean), Црна Гуја (Blackadder), Тенката Сина Линија (The Thin Blue Line), Џони Инглиш (Johnny English) и други. Тој е во списокот на најдобри комичари на Велика Британија[3].

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1979 - The Secret Policeman's Ball - разни улоги
 • 1983 - Never Say Never Again (Џејмс Бонд) - во улога на Најџел Смол-Фосет
 • 1989 - The Tall Guy - во улога на Рон Андерсон
 • 1990 - The Witches - во улога на Г. Стрингер
 • 1994 - Крлаот Лав - во улога на Зазу
 • 1997 - Бин - главна улога - Господинот Бин (исто така и сценарист[4])
 • 2001 - Rat Race - во улога на Енрико Полини
 • 2002 - Скуби Ду - во улога на Емил Мондаваријус
 • 2003 - Џони Инглиш[5] - главна улога
 • 2003 - Love Actually - во улога на Руфус
 • 2005 - Задржувајќи ја мама - во улога на Волтер Гудфела
 • 2007 - Одморот на Господин Бин - главна улога (исто така и сценарист)
 • 2011 - Џони Инглиш Прероден - главна улога (исто така и продуцент)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Blackadder Hall Blog » Blog Archive » Rowan Interview – no more Bean… or Blackadder“. Blackadderhall.com. 23 August 2007. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 21 June 2011.
 2. Rowan Atkinson
 3. http://www.guardian.co.uk/stage/2003/dec/07/comedy.thebestofbritishcomedy1
 4. http://www.imdb.com/title/tt0118689/
 5. Johnny English