Џони Инглиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Премиера на филмот Џони Инглиш
Премиера на филмот Џони Инглиш

Johnny English (прочитано: Џони Инглиш; превод English: англичанец, англиски) е филм од 2003[1] со комичарот Роуан Аткинсон и е пародија на Џејмс Бонд филмовите. Филмот заработи околу 160 000 000$[2]. Режија е Петар Ховит, продуцент е Тим Беван и е дистрибутиран од студио „Универзал“. Вториот дел „Џони Инглиш Прероден“[3] излезе октомври 2011.

Филмот[уреди | уреди извор]

Откако сите агенти на Британската Тајна Служба МИ7 се убиени само Џони И. останува како единствен жив вработен во тој сектор на БТС. Кралството е во постојан страв и на Инглиш му ја дава работата за да пронајде кој стои зад целата работа. Инглиш малоумен ги остава непријателите да го украдат кралското злато зад својот грб. Послем ова неговата должност е дадена на други. Знаејќи дека французинот Паскал Саваж (Џон Малкович) стои зад злосторствата решава самиот да го открие. Преку глупи и смешни начини да го постигне тоа тој прави исмев од МИ7 организацијата пошто е навредуван и изрбкан од работа кога се откажува од работата. По неколку дена неговиот асистент Бов и агентот Лора Кампбел успеваат да го убедат да се врати во нивната операција. На крајот од филмот тој успева да докаже дека Саваж и е тој што сака да ја убие британската кралица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lemire, Christy (2011-10-21). „Film review: 'Johnny English' fires wildly, but mostly misses comic targets“. Deseret News. Associated Press. Архивирано од изворникот на 2012-12-04. Посетено на 2011-10-22.
  2. „Johnny English (2003)“. Box Office Mojo. Посетено на 2009-01-13.
  3. Johnny English Reborn (PG)“. British Board of Film Classification. 2011-09-01. Посетено на 2011-09-01.