Ростов-Дон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ростов-Дон
QRF6oKxihIc.jpg
Целосен називРостов-Дон
Основан1965
ИгралиштеПалата на спортот, Ростов на Дон
Приемност3.500
Главен тренерШпанија Амброс Мартин
ЛигаСуперлига на Русија
2017–20181ви
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

Ростов-Донруски женски ракометен клуб од градот Ростов на Дон. Клубот е основан во 1965 година, а сè до 2002 година го носел името „Ростелмаш“.

Клубот е петкратен шампион на Русија (1994, 2015, 2017, 2018, 2019). Покрај тоа, Ростов го освоил и ЕХФ купот во сезоната 2016-2017, и играл финале во Лигата на шампионите во сезоната 2018-2019.

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни натпреварувања[уреди | уреди извор]

Русија Русија[уреди | уреди извор]

Руско првенство

 • Gold medal with cup.svg Шампион (5): 1994, 2015, 2017, 2018 , 2019
 • Silver medal with cup.svg Вицешампион (6): 1993, 1995, 2011, 2012, 2013, 2016
 • Bronze medal with cup.svg Трето место (10): 1975, 1996, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2010, 2014

Куп на Русија

 • Gold medal with cup.svg Победник (9): 2007, 2008, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

Советскиот Сојуз СССР[уреди | уреди извор]

Првенство на СССР

 • Gold medal with cup.svg Шампион (2): 1990, 1991
 • Silver medal with cup.svg Вицешампион (5): 1979, 1980, 1981, 1982, 1989
 • Bronze medal with cup.svg Трето место (2): 1976, 1988

Куп на СССР

 • Gold medal with cup.svg Шампион (3): 1980, 1981, 1982

Европски натпреварувања[уреди | уреди извор]

ЕХФ Лига на шампиони:

 • Silver medal with cup.svg Финалист (1): 2018-2019

Куп на победниците на куповите:

 • Gold medal with cup.svg Шампион (1) : 1990

ЕХФ куп:

 • Gold medal with cup.svg Шампион (1): 2017
 • Silver medal with cup.svg Финалист (1): 2015

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2019-2020:

Голмани
Леви крила
Десни крила
Пивоти

Бекови
Леви бекови
Централни бекови
Десни бекови

Надворешни врски[уреди | уреди извор]