Роман (град, Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Роман,
Бугарија Бугарија

Роман

Роман

Област

Врачанска

Општина

Роман

Население

2 838
(според 2011[1])

Регистарска ознака

ВР (BG)
Градоначалник Красимир Петков
Надморска височина 149 м
Портал http://www.roman-bg.com/
Координати: 43.150N С, 23.917E И

Роман (бугарски: Роман) — град во северозападниот дел на Бугарија, во Врачанската област. Градот е административен центар на општина Роман.

Станица Роман

Географија[уреди | уреди извор]

Градот е сместен непосредно до влева на реката Мал Искър во реката Искър. Отстои на 42 километри источно од окружниот центар град Враца и на 29 километри источно од градот Мездра.

Во Роман живеат 2 8380 лица - половината од населението на општината.

Историја[уреди | уреди извор]

За првпат Роман е споменат во отомански даночен регистар од 1430 г. Името на градот доаѓа од средновековна римска тврдина, денес таа е скоро уништена.

Од 1897 г. има станица на железничката пруга Софија - Варна. Центар е на општината Роман од нејзиното основање на 1 август 1934 г. Има статус на град од 4 септември 1974 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]