Роман (град, Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роман
Роман
град
Училиште „Петко Славејков“ во Роман
Училиште „Петко Славејков“ во Роман
Роман is located in Бугарија
Роман
Роман
Местоположба на Роман во Бугарија
Координати: 43°8′48.46″N 23°55′34.62″E / 43.1467944° СГШ; 23.9262833° ИГД / 43.1467944; 23.9262833Координати: 43°8′48.46″N 23°55′34.62″E / 43.1467944° СГШ; 23.9262833° ИГД / 43.1467944; 23.9262833
ЗемјаБугарија
ОбластВраца
ОпштинаРоман
Управа
 • ГрадоначалникВалери Ролански (АБВ, СДС, Атака)
Површина
 • Вкупна15,871 км2 (6,128 ми2)
Надм. вис.&10000000000000178000000178 м
Население (2022)
 • Вкупно2,668
 • Густина170/км2 (440/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код3130
Повик. бр.+359 09123
Мреж. местоroman.egov.bg

Роман (бугарски: Роман) — град во северозападниот дел на Бугарија, во Врачанската област. Градот е административен центар на општина Роман. Има население од околу 2.668 жители (2022).[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Градот е сместен непосредно до влева на реката Мали Искар во реката Искар. Отстои на 42 километри источно од регионалниот центар град Враца и на 29 километри источно од градот Мездра.

Историја[уреди | уреди извор]

За првпат Роман е споменат во отомански даночен регистар од 1430 г. Името на градот доаѓа од средновековна римска тврдина, денес таа е скоро уништена.

Од 1897 г. има станица на железничката пруга Софија - Варна. Центар е на општината Роман од нејзиното основање на 1 август 1934 г. Има статус на град од 4 септември 1974 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]