Прејди на содржината

Роберт Моуг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберт Моуг
Robert Moog
Роден(а)мај 23, 1934(1934-05-23)
Њујорк Сити, Њујорк
Починал(а)21 август 2005(2005-08-21) (возр. 71)
Ешвил, Северна Каролина
НационалностАмериканец
ЗанимањеПионер на електронската музика, изумител на Моуговиот синтисајзер

Роберт Артур „Боб“ Моуг (англиски: Robert Arthur "Bob" Moog, изговор [ˈmoʊɡ]; некаде грешно познат како Муг) (23 мај 1934 – 21 август 2005), основач на „Moog Music“, бил американски пионер на електронската музика, најпознат како изумител на Моуговиот синтисајзер.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]