Роберт Кристгау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роберт Кристгау
Robert Christgau 02.jpg
Кристгау на конференција во Сиетл (2010)
Роден/а 18 април 1942
Њујорк, САД
Занимање музички критичар, есеист
Националност Американец
Период 1960–сѐ уште
Сопруг/а Карола Дибил
Деца Нина Кристгау
мрежно место
http://www.robertchristgau.com/

Роберт Кристгау (англиски: Robert Christgau) (роден на 18 април 1942 во Њујорк) е американски есеист, музички критичар и самопрогласен „бард на американското рок новинарство“.[1] Тој бил еден од раните професионални музички рецензенти, а свои критички осврти почнал да објавува од 1969 год. 37 години од неговиот работен стаж минал во неделникот The Village Voice, а повремено пишувал и во Rolling Stone, Blender и Spin. Според него, Луис Армстронг, Телониус Монк, Чак Бери, Битлс и New York Dolls се петте најдобри музичари на сите времиња.[2] Во музичките кругови, тој е познат како љубител на рокенрол и рап, додека искажал негодување кон хеви метал, арт-рок и прогресивен рок.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Robert Christgau, Dean of American Rock Critics“. robertchristgau.com. http://www.robertchristgau.com. посет. 10 октомври, 2009 г. 
  2. O'Dair, Barbara (9 мај, 2001). „A conversation with Robert Christgau“. Salon. http://www.salon.com/2001/05/09/xgau/. посет. 13 април, 2008 г. 
  3. Rubio, Steven (July 2002). „Online exchange with Robert Christgau“. Rockcritics Archives. rockcritics.com. http://rockcriticsarchives.com/interviews/robertchristgau/01.html. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]