Прејди на содржината

Рисдорф

Координати: 51°41′33″N 12°6′33″E / 51.69250° СГШ; 12.10917° ИГД / 51.69250; 12.10917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рисдорф
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Црквата во Рисдорф
Црквата во Рисдорф
Црквата во Рисдорф
Рисдорф во рамките на Германија
Рисдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 85 м
Население 135  (31 декември 2006)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 034978
Портал www.suedliches-anhalt.de
Координати 51°41′33″N 12°6′33″E / 51.69250° СГШ; 12.10917° ИГД / 51.69250; 12.10917

Рисдорф (германски: Riesdorf) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.