Рио Мијаичи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јапонија Рио Мијаичи
Ryo Miyaichi.jpg
Лични податоци
Роден на 14 декември 1992 (1992-12-14) (29 г.)[1]
Роден во Оказаки, Јапонија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Ст. Паули Ст. Паули
Број 13
Младинска кариера
Силфид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2015 Арсенал Арсенал 1 (0)
2011Фејенорд Фејенорд (заем) 12 (3)
2012Болтон Болтон (заем) 12 (0)
2012–2013Виган Атлетик Виган Атлетик (заем) 4 (0)
2014–2015Твенте Твенте (заем) 10 (0)
2014–2015Твенте младинци (заем) 14 (3)
2015– Ст. Паули Ст. Паули 22 (2)
Репрезентација
2007 Јапонија до 15 г. 3 (2)
2008 Јапонија до 16 г. 3 (1)
2009 Јапонија до 17 г. 5 (2)
2010 Јапонија до 19 г.[2] 8 (1)
2012 Јапонија 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 мај 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 септември 2014

Рио Мијаичи (роден на 14 декември 1992) — јапонски фудбалер кој игра на позицијата крило за германскиот второлигаш Санкт Паули. Тој играл во Премиер лигата за клубови како Арсенал, Виган Атлетик и Болтон Вондерерс. Тој исто така играл за Фејенорд и Твенте во холандската Ередивисије.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14“. Premier League. 16 August 2013. Посетено на 17 August 2013.
  2. AFC and FIFA only.