Ревека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ревека
רִבְקָה
ПочивалиштеМахпела
СопружникИсак
ДецаИсав
Јаков
РодителиВатуил (татко)
РодниниЛаван (брат)

Ревека (грчки: Рεβεκκα, библиски хебрејски: רִבְקָה) — личност во книгата Битие, една од библиските прамајки, ќерка на Ватуил, сестра на Лаван, жена на Исак и мајка на браќата близнаци Исав и Јаков.[1][2]

Ревека била во Харан, градот Нахоров, кога Авраам го замолил својот слуга Елиезер да му најде жена на Исак. Елиезер ја донел Ревека, која била убава и привлечна. И покрај тоа што подоцна била опишана како честољубива и алчна, Исак длабоко ја сакал. Ревека се борела со неплодност 20 години додека Бог не ја благослови со две деца, Исав и Јаков. И покрај тоа што бил близнак, Исав бил признаен како првороден. Ревека била наклонета кон Јаков и смислила план да го измами постариот и слепиот Исак да му го даде првородениот благослов на Јаков. Набргу потоа го испратила Јаков во домот на Ватуил за да го избегне гневот на Исав и никогаш повеќе не го видела. По 20 години, Јаков се вратил во Ханан, за да ја најде мајка си мртва во семејната гробница.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tuchman, Shera Aranoff; Rapoport, Sandra E. (2004). The Passions of the Matriarchs. KTAV Publishing House, Inc. ISBN 978-0-88125-847-9.
  2. Hamori, Esther J. (2015). Women's Divination in Biblical Literature: Prophecy, Necromancy, and Other Arts of Knowledge. Yale University Press. ISBN 978-0-300-17891-3.
  3. Битие 24

Надворешни врски[уреди | уреди извор]