Ребека Блек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Rebecca Black
Ребека Блек
Биографски податоци
Роден(а) 21 јуни 1997[1][2]
Потекло Анахеим Хилс, Калифорнија, САД
Жанрови Тин поп, синтпоп, баблгам поп
Занимања Пејач/Рапер
Инструменти Вокали
Период на активност 2010–сега
Издавачи ARK Music Factory
Мреж. место rebeccablackonline.com

Ребека Блек (анг. Rebecca Black; родена 21 јуни, 1997) е американска тинејџерска поп пејачка која доби светска слава со нејзиниот сингл од 2011 "Friday" преку издавачката куќа ARK Music Factory. Песната добила негативни критики така што многумина ја нарекле како "најлоша песна која постои".[3][4][5] Негативните критики од социјалните медиуми биле причина за успехот на Блек. Музичкото видео на YouTube, има повеќе од 101 милиони прегледи[6] од 14 април, 2011, со што Блек станала "вирална ѕвезда".[7]

Биографија[уреди | уреди извор]

Ребека Блек е родена на 21 јуни, 1997, Анахеим Хилс, Калифорнија, Калифорнија.[2] Таа е ќеркс на Џон Џефри Блек и Георгина Маркез Кели, двајцати ветеријанци.[8][9] An honor student,[2] Блек студирала танцување, имала аудиции за училишни шоуа, одела на летни музички камопви и почнала да пее во 2008.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Black, Rebecca (21 март 2011). „Twitter: Rebecca Black (verified account)“. http://twitter.com/MsRebeccaBlack/status/50024241491492864. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Larsen, Peter. „O.C.'s Rebecca Black Talks About Friday“, Freedom Communications, 17 март 2011 (посет. 26 март 2011 г).
  3. Whitworth, Dan. „'Worst song ever' gets 29m views after going viral“, BBC, 21 март 2011 (посет. 2 април 2011 г).
  4. Pierce, Tony (18 март 2011). „Rebecca Black, teen singer, admits she cried when her hit song was deemed 'Worst Song Ever'“. Los Angeles Times. http://latimesblogs.latimes.com/chatter/2011/03/rebecca-black-teen-singer-admits-she-cried-when-her-hit-song-was-deemed-worst-song-ever.html?cid=6a00d8341c630a53ef014e5ff8c4bc970c. посет. 2 април 2011 г. 
  5. AFP (22 март 2011). „'Worst song ever' tops 30 million views“. ABC News Australia. http://www.abc.net.au/news/stories/2011/03/22/3170156.htm. посет. 2 април 2011 г. 
  6. Rebecca Black 'Friday' Beats Lady Gaga, Justin Bieber On YouTube“, gigwise.com, 12 април 2011 (посет. 12 април 2011 г).
  7. Wei, William. „op Viral Videos of the Week: Rebecca Black 'Friday'“, „San Francisco Chronicle“, Hearst Corporation, 1 април 2011 (посет. 4 април 2011 г).
  8. Hall, Stan. „As 'Friday' finally fades, a look back at an old little meme“, Advance Publications, 25 март 2011 (посет. 28 март 2011 г).
  9. Belkin, Lisa. „An Internet Star's Mom Responds“, The New York Times Company, 25 март 2011 (посет. 28 март 2011 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]