Расим Бајровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Расим Бајровиќ
Расим Бајровић
Роден Расим
20 февруари 1959
Тутин
Босна и Херцеговина
Националност Бошњак
Познат Брендираниот ланец „Хотел Европе“ во Сараево
Занимање Економист - Хотелиер
Родители Реџо и Пемба
Роднини Касим Бајровић

Расим Бајровић (26 февруари 1958 во Тутин) — е Боснскохерцеговин сопственик на хотелски брендот „Европе“, доктор по економски науки и добитник на меѓународни и национални награди.[1][2][3]

Животопис[уреди | уреди извор]

Расим Бајровиќ е роден на 20 февруари 1959 година во Тутин, Југославија, денес Србија. Дипломирал на Економски факултет, Универзитет во Сараево, Степен туризам, 1985. А господар 's степен заработени во 2013 година на Универзитетот во Травник во темата "Зајакнување идентитети компании хотелот преку развој на квалитет и за подобрување на нејзината функционална организација - студија на случај Хотелот 'Еuропe' - Сараево" Расим Бајровиќ докторирал во 2018 година од Универзитетот Травник на тема „Конкурентност на туризмот на Босна и Херцеговина во процес на глобализација“, под менторство на проф. др. Халид Куртовиќ.

Расим Бајровиќ живее и работи во Сараево. Тој има три деца.[4]

Бизнис кариера[уреди | уреди извор]

Расим Бајровиќ е босански стопанственик и сопственик на хотел. Тој поседува неколку хотели во Сараево, Општина Стари Град : „Хотел Еuропe“, „Хотел Атр“, „Хотел Астра гарни“, „Хотел А штра“ и „Хотел Холидеј“ во Општина Центар Сараево. Во својата компанија Europa dd вработува над 300 работници од различни компании.[5][6][7][8][9][10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. https://skupstina.ks.gov.ba/rasim-bajrovic-bogic-bogicevic
  2. http://izdvojeno.ba/tag/rasim-bajrovic/
  3. http://www.sase.ba/v1/Tr%C5%BEi%C5%A1te/Emitenti/Profil-emitenta/symbol/ERPSR
  4. Kujundžić E., уред. (2014). Ko je ko u Bosni i Hercegovini: 2014-2018. Tešanj: Planjax Komerc.
  5. https://www.klix.ba/biznis/novi-owner-hotela-holiday-zaposlit-cemo-jos-100-radnika-i-uloziti- реновирање до-10 милиони километри / 160720062
  6. http://www.sarajevotimes.com/tag/rasim-bajrovic/
  7. https://pksa.ba/en/About-us/ организација/
  8. https://www.dogging.com/post/procurile-information-in-sarajevo-se-gradi-new-multiplex-complex-or-hotel- празник
  9. https://www.face.ba/biznis/finansije/sarajevo-i-olimpijske-planine-spremno-docekuju-turiste-tokom-nove-godine/4856
  10. http://www.intlh.com/.