Разговор со корисник:Izvora

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Почетен курс за ВикипедијаДобредојдовте на Википедија на македонски јазик, слободна on-line енциклопедија започната во август 2003 година!

Ве повикуваме на заедничка соработка при создавањето на нови енциклопедиски содржини и подобрување на постоечките.


Еве неколку страници кои може да ви бидат од помош:


Своите придонеси во статиите не ги потпишувајте, додека коментарите на соодветните страници за разговор, корисничките страници и селската чешма Ве молиме да ги потпишувате на тој начин што ќе притиснете на копчето Signature icon.png од лентата со алати или ако напишете 4 тилди (~~~~).

Сопствената корисничка страница (наслов: "Корисник:Ваше корисничко име") можете да ја уредувате по сопствена желба во согласност со правилата за уредување на корисничките страници.


Ве молиме не вметнувајте заштитени материјали без дозвола од нивниот сопственик!

Не копирајте содржини од други веб страници ако немате добиено изрична согласност за тоа. Ако имате добиено согласност, напишете го тоа на страницата за разговор или едноставно додадете го тоа овде. Но задолжително, прво тоа направете го, а потоа започнете со вметнување на преземените содржини.

Ве молиме, имајте во предвид дека сите придонеси на Википедија се смета дека се објавени под ГНУ-овата Лиценца за слободна документација.


Поздрав, --Brest-bot (разговор) 21:29, 9 март 2009 (UTC)

Вашата корисничка страна[уреди извор]

Размислете што сте напишале на вашата корисничка страна. Поздрав--MacedonianBoy (разговор) 21:04, 11 март 2009 (UTC)

Благодаря! Предварително съм си премислил думите. Пример Суб/п/сахарска Африка. От латински sub - под. Никъде b не преминава в п.--Izvora (разговор) 21:14, 11 март 2009 (UTC)
Па нормално, во другите јазици нема усогласување на согласки. Тоа е македонски јазик. Сменете ја вашата страна, подобро за сите.--MacedonianBoy (разговор) 21:16, 11 март 2009 (UTC)
Види, види имало и статија за ова. Интересна работа, не? :) Сепак бил природен лингвистички феномен во прашање. --MacedonianBoy (разговор) 21:21, 11 март 2009 (UTC)

Едно предупредување - отстранете ја провокативната содржина на Вашата корисничка страница, инаку ќе бидете блокирани од уредување на Википедија - прочитајте ги правилата: на англиски и на бугарски, бидејќи сте Бугарин. И најважно - користете го македонскиот јазик на македонската Википедија. Boyan (разговор) 21:23, 11 март 2009 (UTC)

Радвам се, че повече българи се интересуват от латински тези дни. За Субсахарска Африка си прав, но пред съгласната п латинското sub- преминава в sup-, напр. supprimo на-/потискам. Потребител:Bogorm (разговор) 21:29, 11 март 2009 (UTC)
Благодаря не смятам да се конфронтирам и ще оттегля написаното, но въпреки това не мисля, че латинските термини трябва да се пишат с правописни грешки дори и транслитерирани. Оше повече примера, който ми бе посочен бе само с думи от славянски произход.--Izvora (разговор) 21:34, 11 март 2009 (UTC)

Здравей[уреди извор]

Здравей от мен. Няма да обсъждам съдържанието, само да вметна, че има лека механична гешка - написал си дори и думите с латинските произход дори и думите с латински произход. Предпочетох да не го поправям аз. Поздрав. Потребител:Bogorm (разговор) 21:27, 11 март 2009 (UTC)