Прејди на содржината

Радоњиќко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езерото Радоњиќ

Радоњиќкото Езеро се наоѓа во јужните делови на Србија, во Метохија, северно од Ѓаковица. Тоа е вештачко акумулационо езеро изградено на притоката на Белот Дрим. Неговата должина е околу 5 km и зафаќа површина од 5,96, што го прави второто по големина езеро во автономната покраина Косово и Метохија, по Газивода (9,2).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • . Београд. Отсутно или празно |title= (help)
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.CS1-одржување: ref=harv (link)