Радислебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Радислебен
Дел во Баленштет
Радислебен is located in Германија
Радислебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Баленштет
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 175 м
Население 453  (31 декември 2008)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06493
Местоположбата на Радислебен во рамките на округот Харц
Местоположбата на Радислебен во рамките на округот Харц
Координати 51°44′21″N 11°17′30″E / 51.73917° N; 11.29167° E / 51.73917; 11.29167Координати: 51°44′21″N 11°17′30″E / 51.73917° N; 11.29167° E / 51.73917; 11.29167

Радислебен — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Баленштет.