Пјер Волтје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјер Волтје
Лични податоци
Роден(а)24 јуни 1987(1987-06-24)(36 г.)
Бријансон, Франција
Висина&100000000000001860000001,86 м
Спорт
Спорт Сноуборд
ДисциплиниСноуборд крос

Пјер Волтје е француски сноубордер,[1] специјалист за дисциплината Сноуборд крос.[2]

Тој е двократен олимписки шампион во дисциплината Сноуборд крос победувајќи на Олимпијадите во Сочи 2014 и Пјонгчанг 2018. Покрај тоа тој еднаш бил и Светски шампион во Сноубординг во Сиера Невада во 2017 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vaultier, Pierre Архивирано на 28 јули 2012 г., Équipe de France Militaire de Ski 2011.
  2. (англиски) Fiche de carrière sur www.fis-ski.com Архивирано на 29 октомври 2018 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]