Приказна за Пепелашка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Приказна за една пепелашка
A Cinderella Story
200п
Промотивниот постер
Режисер Марк Росмен
Продуцент Клифорд Вербер
Дилан Селерс
Сценарист Ли Данлап
Настапуваат Хилари Даф
Чед Мајкл Мари
Џенифер Колиџ
Реџина Кинг
Ден Бирд
Музика Кристоф Бек
Кинематографија Ентони Б. Ричмонд
Монтажа Кара Силвермен
Дистрибутер Warner Bros.
Премиера 16 јули, 2004
Времетраење 95 мин.
Држава САД
Канада
Јазик Англиски
Германски
Чешки
Буџет 20 милиони долари
Бруто заработка 70.1 милиони долари[1]

Приказна за една пепелашка (англиски: A Cinderella Story) е тинејџерска романтична комедија, со Хилари Даф и Чед Мајкл Мари во главните улоги, со сценарио од Ли Данлап. Современа приказна базирана на класичната приказна Пепелашка, филмот вклучува изгубен мобилен, наместо традиционалната стаклена чевличка. Режиран од Марк Росмен, филмот ги вклучува Џенифер Колиџ, Ден Бирд, Реџина Кинг, Џули Гонзало и Лин Шеј. Во филмот е вклучена песната Now You Know, напишана и изведена од Кара ДиГарди и Our Lips Are Sealed од Хилари и Хејли Даф. Запишано е на саундтракот дека е испејана од Хилари Даф. На филмот му беа дадено убедливо голем број на негативни критики, но филмот на крајот заработи неверојатни 70 милиони долари распространето во светот.[2]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Актерска екипа[уреди | уреди извор]

Руперт Гринт всушност бил одбран да го глуми Картер, но ја предал улогата поради конфликти со распоредот со Хари Потер и Затвореникот од Азкабан.

Саундтрак[уреди | уреди извор]

Саундтракот беше издаден на 13 јули, 2004 од Hollywood Records. Саундтракот содржи 14 песни вклучувајќи ја и насловната нумера на Хилари и Хејли Даф, Our Lips Are Sealed.

Референции[уреди | уреди извор]

  1. „A Cinderella Story (2004)“. Box Office Mojo. http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=cinderellastory.htm. посет. 12 ноември 2008 г. 
  2. „The Numbers.com“. A Cinderella Story. http://www.the-numbers.com/movies/2004/CINDR.php. посет. 2 декември 2007 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]