Прејди на содржината

Пред трка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пред трка
Творец Едгар Дега
Година 1882-84
Димензии 26.4 см × 34.9 см
Место Музеј на уметност Волтерс, Балтимор

Пред трка (1882–84) ― слика на импресионистичкиот сликар Едгар Дега, кој започнал да слика сцени со коњи во 1860-тите.

Историја[уреди | уреди извор]

Коњските трки станале популарна забава во Франција во 19 век под водство на Луј-Филип и Наполеон III. Дега започнал да им се восхитува на коњите додека ги посетувал пријателите во Нормандија. Во текот на неговата кариера, се кажува дека тој создал 45 масла, 20 пастели, 250 цртежи и 17 скулптури поврзани со коњи. Дега бил желен да знае коњи до анатомски детали.[1] Како студент, Дега ги наполни своите тетратки со цртежи на коњи. За време на обиколката на фармите за размножување со Пол Валпинсон и по изложувањето на коњски трки, Дега го ценел движењето на коњите и боите на униформите на џокеите. Тој сакал да направи неговите слики да изгледаат спонтани како да има фатено минлив миг.[2]Пред трката“ е една од трите идентично насловени слики од раните 1880-ти. За тоа време, за Дега е кажано дека има плишен коњ во целосна големина во неговото студио.[3] Оваа верзија е дел од збирката на Ликовниот музеј Волтерс, другите две се дел од збирките на Институтот за уметност „Стерлинг и Франсин Кларк“ и збирката на г-ѓа. Hayон Хеј Витни.[4]

Анализа[уреди | уреди извор]

Од трите верзии, сликата кај Волтерс најмногу наликува на скица. Поставувањето на сликата едвај се предлага и пигментите се нанесуваат тенки.[4]

Вон ѕидот[уреди | уреди извор]

Репродукција на „Пред трката“ била претставена во „Вон ѕидот“ (Off the Wall), изложба на отворено на улиците на Балтимор, Мериленд во 2013/2014 година. Таа била прикажана на „Horse You Came in on Saloon“. Оригиналот е дел од збирката Ликовниот музеј Волтерс.[5] Националната галерија во Лондон го започнала концептот за изнесување уметност надвор во 2007 година, а Институтот за уметност во Детроит го вовел концептот во САД. Репродукциите Вон ѕидот на сликите на Волтерс биле направени на винил отпорен на временски услови и вклучуваат опис на сликата и QR-код за паметни телефони.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Werner, A., Degas: Pastels, Watson and Guptill, 1984, p. 60
  2. Meyer, S.E., First Impressions: Edgar Degas, Henry N. Abrams, 1994, p. 52
  3. Ganz, J.A., Great French Paintings from the Clark: Barbizon through Impressionism, Skira Rizzolli, 2011, p. 130
  4. 4,0 4,1 Johnston, W. R., Nineteenth-Century Art: From Romanticism to Art Nouveau, The Walters Art Gallery, 2000, p. 138
  5. „Walters Art Museum - Off the Wall“. Архивирано од изворникот на 19 ноември 2012. Посетено на 22 јули 2021.
  6. Smith, T., Walters Art Museum goes of the wall, The Baltimore Sun, 11 септември 2012