Сини танчарки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сини танчарки
Edgar Germain Hilaire Degas 076.jpg
Творец Едгар Дега
Година околу 1897
Димензии 65 см × 65 см
Место Пушкински музеј

„Сини танчарки“ ( француски: Danseuses bleues ) - пастел нафранцускиот импресионистички сликар Едгар Дега, создаден во 1897 година. Се чува во Државниот музеј за ликовни уметности Пушкин во Москва, каде каде бил донесен во 1948 година од Државниот музеј на нова западна уметност. До 1918 година бил во колекцијата на Сергеј Иванович Шчукин во Москва, откако по создавањето пастелот се чувал во колекцијата на Диран-Руел во Париз.

Цртежот е изработен со пастели на хартија, со големина од 65 × 65 см.[1]

Историја на создавањето[уреди | уреди извор]

Делото припаѓа на доцната етапа во творештвото на Едгар Дега, кога му ослабнал видот, и тој започнал да работи со големи дамки во боја, придавајќи му огромно значење на декоративната организација на површината на сликата. Темата на танчарките му била многу блиска на уметникот и постојано се повторувала во техниките пастел, масло на платно и цртеж. Според некои критичари, според убавината на хармонијата на боите и композициското решение, пастелот „Сини танчарки“ може да се смета за најдобро олицетворение на Дега на оваа тема,[2] кој го постигнал крајното богатство на текстура и комбинации на бои во неа.

Во културата[уреди | уреди извор]

Измислената кражба на слика од изложба во хотел во казино е претставена во серијата Лас Вегас, Сезона 2, епизода 9.

Исто така, измислената кражба на слика од куќата на Франсоа Тулур, со прекар Ноќната лисица, се појавува во филмот„Дванаесетмината на Оушн“ од 2004 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Размер полотна по официальным данным сайта Государственного музея изобразительных искусств имени А. С. Пушкина
  2. „Описание картины. Статья на сайте impres-paint.ru“. Архивирано од изворникот на 2014-07-03. Посетено на 2010-01-18. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]