Предлошка:Country data Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Padlock.svg

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите

  1. пренасочување Предлошка:Пвп на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Германија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Германија Наслов на главата статија (Германија)
flag alias Flag of Germany.svg Назив на сликата (File:Flag of Germany.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
empireFlag of the German Empire.svgFlag of the German Empire.svg
bundWar ensign of the German Empire Navy 1848-1852.svgWar ensign of the German Empire Navy 1848-1852.svg
WeimarFlag of Germany (3-2 aspect ratio).svgFlag of Germany (3-2 aspect ratio).svg
1933National flag of Germany 1933-1935.svgNational flag of Germany 1933-1935.svg
NaziFlag of the NSDAP (1920–1945).svgFlag of Nazi Germany (1933-1945).svg
alliedMerchant flag of Germany (1946–1949).svgFlag of Germany (1946-1949).svg
EUAGerman Olympic flag (1959-1968).svgFlag of Germany-1960-Olympics.svg
navalNaval Ensign of Germany.svgNaval Ensign of Germany.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
ГЕР (преглед) Германија Германија

Пример за употреба

  • {{знаме|Германија}} Германија
  • {{знамеикона|Германија}}Германија

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Германија|empire}} Германија
  • {{знамеикона|Германија|empire}}Германија

Употреба на алијас за пренасочување

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: