Предлошка:Инфокутија за држава во САД

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{{име}}}
{{{изворно име}}}
[[Податотека:{{{знаме}}}|125п|border|Знаме на {{{име}}}]] [[Податотека:{{{печат}}}|100п|Печат на {{{име}}}]]
[[Знаме на {{{име}}}|Знаме]] [[Печат на {{{име}}}|Печат]]
Прекар(и): {{{прекар}}}
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Главен град {{{главен град}}}
Најголем град {{{најголем град}}}
Површина  {{{површина место}}}. место
 - Вкупно {{{вкупна површина}}} км²
 - Широчина {{{широчина}}} км
 - Должина {{{должина}}} км
 - % вода {{{вода}}}
 - Гео. ширина {{{латитуда}}}
 - Гео. должина {{{лонгитуда}}}
Население  {{{население место}}}. место
 - Вкупно {{{2000 население}}}
 - Густина {{{2000 густина}}}/км² ({{{густина место}}}. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка {{{највисока точка}}}
{{{највисока височина}}} м
 - Најниска точка {{{најниска височина}}} м
Влез во сојузот  {{{влез-датум}}} ({{{влез-ред}}})
Гувернер {{{гувернер}}}
Сенатори {{{сенатори}}}
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки
Портал {{{веб-сајт}}}
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Користење[уреди извор]

{{Инфокутија за држава во САД
| изворно име       = 
| име           = 
| старо име        = 
| знаме          = 
| знаме-врска       = 
| старо знаме       = 
| печат          = 
| печат-врска       = 
| карта          = 
| прекар         = 
| мото          = 
| главен град       = 
| официјални јазици    = 
| јазици         = 
| најголем град      = 
| гувернер        = 
| сенатори        = 
| поштенски кратенки   = 
| традиционална кратенка = 
| површина место     = 
| вкупна површина     = 
| вода          = 
| население место     = 
| 2000 население     = 
| густина место      = 
| 2000 густина      = 
| влез-ред        = 
| влез-датум       = 
| часовен појас     = 
| ВЗ1Каде         = 
| часовен појас 2    = 
| ВЗ2Каде         = 
| латитуда        = 
| лонгитуда        = 
| широчина        = 
| должина         = 
| највисока точка     = 
| највисока височина   = 
| најниска точка     = 
| најниска височина    = 
| ISO код         = 
| веб-сајт        = 
| белешки         = 
}}

Примери[уреди извор]

За вистински примери за користењето на оваа предлошка, погледнете во „Што води овде?“.