Праска Мелба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Праска Мелба

Праска Мелба е десерт од праски и сос од малини со сладолед од ванила . Измислен е во 1892 или 1893 година од францускиот готвач Огист Ескофје во хотелот Савој, Лондон, во чест на австралиската сопранистка Нели Мелба.[1] [2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1892 година, оперската сопранистка Нели Мелба настапувала во операта на Вагнер Лоенгрин во Ковент Гарден. Војводата од Орлеанс приредил вечера во Савој за да го прослави нејзиниот триумф. За таа прилика, Ескофје ѝ подари на Нели десерт од свежи праски послужен над сладолед од ванила во сребрена чинија поставена на ледена скулптура на лебед, која е претставена во операта. Тој првично го нарекол јадењето Pêche au cygne, или „праска со лебед“.[2]

Неколку години подоцна Ескофје создал нова верзија на десертот: кога Ескофје и Цезар Риц го отвориле Риц Карлтон во Лондон (откако и двајцата биле отпуштени од Савој поради кражба, проневера и измама),[3] Ескофие малку го променил рецептот со додавање прелив од засладено пире од малини и јадењето се преименувало во Pêche Melba.[2]

Варијации[уреди | уреди извор]

Други верзии ги заменуваат крушите, кајсиите или јагодите наместо праските или користат сос од малини или стопено желе од црвена рибизла наместо пире од малини.[1] Оригиналниот десерт користел едноставни состојки од „нежни и многу зрели праски, сладолед од ванила и пире од зашеќерена малина“. Самиот Ескофјер е цитиран како рекол: „Секоја варијација на овој рецепт ја уништува деликатната рамнотежа на неговиот вкус“.[2] [4]

Пижами[уреди | уреди извор]

Праска Мелба се тврди дека е предок на пижамата, десерт во каталонската кујна. 7 Portes, познат ресторан во Барселона основан во 1836 година, е заслужен за неговото создавање во 1951 година, кога офицерите на Шестата флота на САД стационирани во блиското пристаниште често вечерале во 7 Portes и нарачувале праска Мелба за десерт. Името мутирало во пижама, каталонски за пижами ) меѓу персоналот во кујната кој зборува каталонски. Оттаму рецептот или неговата суштина се раширила низ Каталонија.[5] Варијациите се безброј, но сладолед, флан и овошје во сируп (праска или ананас ) се неговите основни состојки. [6]

Иако денес се смета за екстравагантно и донекаде застарено јадење, пижамата се сметала за дел од корпусот на каталонската кујна и нејзиниот рецепт бил вклучен во инвентарот објавен од Фондацијата на Каталонскиот институт за кујна и гастрономска култура.[6] [7]

Културно значење[уреди | уреди извор]

Во знак на почит на Ескофје, деталната деконструкција на праската Мелба била послужена како последно јадење во Ел Були пред неговото затворање во 2012 година.[8] [9]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на храна именувана по луѓе
 • Мелба тост

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 . New York City, New York. Отсутно или празно |title= (help)
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Avey, Tori. "Opera, Escoffier, and Peaches: The Story Behind the Peach Melba" Архивирано на 30 септември 2019 г., August 22, 2012, accessed 9 April 2015
 3. Levy, Paul (19 July 2018). „Ritzy Business“. The New York Review. Посетено на 3 October 2021.
 4. „Peach Melba - The Auguste Escoffier Way“ (PDF). Melba Magazine. Tasmanian Symphony Orchestra: 4. 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-03-20. Посетено на 2017-03-19.
 5. Morán, Iker (19 July 2016). „El restaurante que inventó el mítico postre 'Pijama'. 20 Minutos (шпански). Посетено на 2019-09-11.
 6. 6,0 6,1 „Pijama“. Catalunya Cuina (каталонски). Посетено на 2019-09-11.
 7. Corpus del Patrimoni Culinari Català (каталонски). Barcelona: La Magrana. 2009. стр. 339. ISBN 978-8482648156.
 8. „A última valsa do elBulli“. Menu. 3 August 2011. Архивирано од изворникот на 2015-02-03. Посетено на 2015-02-03.
 9. M. Pilar Opazo (2016-07-05). Appetite for Innovation: Creativity and Change at elBulli (англиски). New York: Columbia University Press. стр. 17. ISBN 978-0231176781.