Поти

Координати: 42°09′00″N 41°40′00″E / 42.15000° СГШ; 41.66667° ИГД / 42.15000; 41.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поти
ფოთი
Поглед кон пристаништето
Поглед кон пристаништето
Знаме на Поти ფოთიАмблем на Поти ფოთი
Амблем
Држава Грузија
РегионМегрелија-Горна Сванетија
Управа
 • ГрадоначалникБека Вачарадзе
Површина
 • Вкупна65,8 км2 (25,4 ми2)
Надм. вис.&0101010101010101010101010101010119999991−3 м
Население (2014)
 • Вкупно41,465
Часовен појасГрузиско време (UTC+4)
Мреж. место[1]

Поти (грузиски: ფოთი) — град во Грузија во регионот Мегрелија-Горна Сванети . Сместено е на брегот на Црното Море, на устието на реката Рион . Според проценката за 2014 година, имало 41.465 жители.[1]

Батуми и Поти се најважните пристаништа во Грузија. Поти е исто така најважното пристаниште за трговија во континенталната држава Ерменија .

Историја[уреди | уреди извор]

Градот е основан кон крајот на VII и почетокот на VI век пред нашата ера од грчките колонисти. Оригиналното име било Фази (). Во грчкиот мит за аргонаутите, овој град бил мета на Јејсон и Аргонаутите во нивната потрага по Златното руно.

Како град на патот на свилата, Поти бил центарот на трговијата со робови во Индија, Средна Азија, Средниот Исток и Медитеранот во 5 век од нашата ера. Подоцна Турците подигнале тврдина овде.

Пристаниште Поти

Русија го окупирала Поти во 1828 година . Градот процвета по изградбата на железничката пруга Тбилиси-Поти во 1872 година . Најважната стока што се извезува преку ова пристаниште е руда од манган.

За време на војната во август 2008 година во Грузија, руската авијација ја бомбардираше пристаништето Поти ноќта на 8 август. На 14 август во градот влегле руски тенк и пешадиски единици, кои продолжиле да уништуваат бродови и опрема на пристаништето. Руските трупи се повлекоа на 13 септември.

Население[уреди | уреди извор]

41.465 луѓе живееле во градот во 2014 година.

Движење на населението
1989 година. 2002 г. 2014 г.
50.922 [2] 46.161 [3] 41.465 [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „მოსახლეობის საყოველთაო აღწერა 2014“. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური. ნოემბერი 2014. Посетено на 7 ნოემბერი, 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. Stadtbevölkerung der Unionsrepubliken (außer RSFSR) auf der Webseite von Demoscope Weekly/Institut für Demographie der Staatlichen Universität/Hochschule für Ökonomie Moskau (russisch)
  3. Sakartwelos mossachleobis 2002 zlis pirweli erownuli saqoweltao aghzeris schedegebi. Sakartwelos Statistikis Sachelmzipo Departamenti. 2004. ISBN 99928-0-924-8.
  4. http://pop-stat.mashke.org/georgia-ethnic-loc2014.htm georgia-ethnic 2014

Литература[уреди | уреди извор]

  • Sakartwelos mossachleobis 2002 zlis pirweli erownuli saqoweltao aghzeris schedegebi. Sakartwelos Statistikis Sachelmzipo Departamenti. 2004. ISBN 99928-0-924-8. Sakartwelos mossachleobis 2002 zlis pirweli erownuli saqoweltao aghzeris schedegebi. Sakartwelos Statistikis Sachelmzipo Departamenti. 2004. ISBN 99928-0-924-8. Sakartwelos mossachleobis 2002 zlis pirweli erownuli saqoweltao aghzeris schedegebi. Sakartwelos Statistikis Sachelmzipo Departamenti. 2004. ISBN 99928-0-924-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]