Портал:Окултизам/Избрана биографија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Алистер Кроули (12 октомври 18751 декември 1947), бил британски окултист, писател, планинар, поет, и јоги.

Бил важен член на неколку окултни организации, вклучувајќи ги Златна зора, A∴A∴, и Ordo Templi Orientis (O.T.O.), а денес е најпознат по неговите окултни текстови, посебно Книга на законот, главниот свет текст на Телема. Стекнал лош глас за време на животот, и бил наречен „Најпорочен човек на светот“.

Кроули исто така бил сликар, астролог, хедонист, бисексуалец, и добар шахист, потоа експериментатор со дрога, и критичар на општеството. Самиот за себе велел дека е масон. Прочитајте повеќе