Портал:Архитектура/Избрана градба/2009/март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NotreDameDeParis.jpg

Богородична цркваготска катедрала на источната половина на островот Ил де ла Сите на реката Сена во Париз, Франција, со главен влез од западната страна. Ова е катедралата на Париз и седиштето на архиепископот на градот. Богородичната црква се смета за најубавиот пример за француската готска архитектура. Виоле-ле-Дик, еден од најпознатите француски архитекти, ја обновил и сочувал од уривање. Името „Нотр Дам“ на француски значи „Нашата Госпоѓа“ (Богородица или Дева Марија).

Ова е една од најубавите готски катедрали во светот, градена низ целиот готски период. Скулптурите и витражите се одликуваат со големо влијание од натурализмот, за разлика од пораната романска архитектура. На 15 април 2019 година, во црквата избувнал силен пожар во кој била оштетена речиси целата покривна конструкција.

Прочитајте повеќе