Полни џебови со чуда (филм од 1961)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Полни џебови со чуда (англиски: Pocketful of Miracles) - американски филм од 1961 година, во режија на Френк Капра по сценариото на Хал Кантер и Хери Тјугенд. Главните улоги ги играат: Глен Форд, Бет Дејвис, Хоуп Ланг, Ен-Маргрет итн. Во 1962 година, филмот имал три номинации за наградата „Оскар“, и тоа: за најдобра споредна машка улога, за костимографија и за оригинална музика. Исто така, филмот ја освоил наградата „Златен глобус“ за најдобар глумец (Глен Форд) и за нова надеж (Ен-Маргрет), а бил номиниран и во категориите: најдобар филм/комедија и најдобра глумица (Бет Дејвис).[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Њујоршкиот гангстер (го игра Форд) и неговата девојка (ја игра Ланг) се обидуваат да ја претворат уличната продавачка Ени (ја игра Дејвис) во дама. Нејзината ќерка (ја игра Ен-Маргрет), која студира во Европа, ѝ јавува дека ќе се омажи за еден аристократ, но пред тоа ќе дојде во Њујорк...[2]

Наводи[уреди | уреди извор]