Податотека:Logical connectives Hasse diagram.svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 744 × 1.052 пиксели, големина: 201 КБ)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Rhombic dodecahedron:
Hypercubeorder.svg

Logical connectives:

input Ainput Boutput f(A,B)X and ¬XA and B¬A and BBA and ¬BAA xor BA or B¬A and ¬BA xnor B¬A¬A or B¬BA or ¬B¬A or ¬BX or ¬XLogical connectives table.svg
X or ¬X¬A or ¬BA or ¬B¬A or BA or B¬B¬AA xor BA xnor BAB¬A and ¬BA and ¬B¬A and BA and BX and ¬XLogical connectives Hasse diagram.svg
(Logical connectives table and Hasse diagram)


Опис
English: The sixteen logical connectives ordered in a Hasse diagram. They are represented by: The nodes are connected like the vertices of a 4 dimensional cube. The light blue edges form a rhombic dodecahedron - the convex hull of the tesseract's vertex-first shadow in 3 dimensions.
中文: 這十六個逻辑运算符排列在一个哈斯圖裡面。他们代表: 节点像四維超正方體的顶点那样连接。浅蓝色边缘形成菱形十二面體——三维阴影中冪集的第一个顶点的凸殼。
Датум
Извор сопствено дело
Автор Watchduck.svg Watchduck (a.k.a. Tilman Piesk)
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)
Public domain Јас, праводржецот на ова дело, го предавам истото во јавна сопственост. Ова важи за целиот свет.
Во извесни земји ова не е правно изводливо. Во тој случај:
Дозволувам секому да го користи делово за било каква цел, без било какви услови, освен ако такви услови не ги налага законот.
Други верзии

Printable versions:

See also:

SVG разработка

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна21:25, 7 мај 2010Минијатура на верзијата од 21:25, 7 мај 2010744 × 1.052 (201 КБ)Watchduckchanged XOR sign from <math>\dot\or</math> to <math>\oplus</math>
19:00, 24 август 2009Минијатура на верзијата од 19:00, 24 август 2009744 × 1.052 (206 КБ)Watchduck
17:27, 27 мај 2009Минијатура на верзијата од 17:27, 27 мај 2009744 × 1.052 (280 КБ)Watchduck
20:45, 15 мај 2009Минијатура на верзијата од 20:45, 15 мај 2009744 × 1.052 (248 КБ)Watchduck{{Information |Description={{en|1=The sixteen logical connectives ordered in a Hasse diagram. * logical formulas * set theoretic definitions by subsets of P^3(w:en:empty set[[w:e

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Погледајте ја останатата глобална употреба на податотекава.

Метаподатоци