Категорија:Неопределена логика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Неопределената логика (наречена и „фази“ логика) е вид повеќевредносна логика формализирана во 1965 г. од страна на Љутфи Аскер Заде.