Питео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воздушен поглед на центарот Пите и центарот на градот гледан од јужното пристаниште
Воздушен поглед на Питео и центарот на градот гледан од јужното пристаниште

Питео (шведски: Piteå) е град во Шведска, во округот Норботен. Се наоѓа на устието на реката Пителвен, на брегот на Ботнискиот Залив. Населението во 2018 г. изнесувало 23.350 жители. Има статус на град од 12 мај 1621 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Питео во Шведска
Питео во Шведска

Централниот дел е сместен на островот, и се вика Хегхолмен; поради подигнувањето на земјата, речиси станал дел од копното.

Питео се наоѓа во областа на живописен архипелаг, што го прави рекреативен центар погоден и за летен и за зимски туризам. Има области со одморалиште на плажа, често нарекувана „Ривиера Норботен“ (или „Норланд“), опкружена со бања, долга песочна плажа, ресторан и терен за голф. Областа е исто така погодна за риболов и активности на отворено. Во зима, се организираат активности поврзани со снег, како што се скијање и зимско пливање.

Историја[уреди | уреди извор]

Питео добил статус на град на 12 мај 1621 година.

Во јули 1666 година, целиот град изгорел, но потоа бил повторно изграден. Единствената зграда што останала од тоа време е градската црква, бидејќи била единствената зграда што не изгорела во 1721 година.

Градското собрание се наоѓа на градскиот плоштад, кој го зачувал својот изглед уште од 17 век.

Населението почнало да расте брзо во 19 век. Почетниот раст на населението се припишува на отворањето на железничката линија Елвсбан-Питео во 1911 година, како и изградбата на индустриски капацитети и пристаниште.

Шумарските сектори се традиционално силни во Питео. Тука има фабрики за хартија и пилани. Нејзиното пристаниште е исто така многу важно.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Питео е збратимено со градовите:

Наводи[уреди | уреди извор]