Пинкови ѕвездички

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пинкови ѕвездички
Жанрпоп
Форматмузички талент шоу
АвторЖељко Митровиќ
ИздавачМилица Митровиќ
ВодителМаријана Миќиќ
Ана Михајловски
ЖириГоца Тржан
Милан Станковиќ
Наташа Беквалац
Кристина Коцкар
Леонтина Вукомановиќ
Земја Србија
Број на сезонипет (5)
ЕмитерРТВ Пинк
Пинк кидс
Официјален веб-сајт

Пинкови ѕвездички е српско музичко натпреварување во организација на РТВ Пинк за деца до 15 година. Освен од Србија, во натпреварувањето учествуваат натпреварувачи и од останатите земји во регионот како Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска и Бугарија.

Стручното жири во натпреварувањето го сочинуваат: Гоца Тржан, Милан Станковиќ, Наташа Беквалац, Кристина Коцкар и Леонтина Вукомановиќ. Водители на оваа емисија се Маријана Миќиќ и Ана Михајловски.[1][2]

Стручно жири[уреди | уреди извор]

I сезона II сезона III сезона IV сезона V сезона
1.
Јелена Томашевиќ
Наташа Беквалац
2.
Милан Станковиќ
Сале Тропико
Милан Станковиќ
3.
Гоца Тржан
4.
Хари Мата Хари
Сергеј Ќетковиќ
Кристина Коцкар
5.
Леонтина Вукомановиќ

Сезони[уреди | уреди извор]

Прва сезона[уреди | уреди извор]

Првата сезона на Пинкови ѕвездички се одржала во текот на 2014 и 2015 година. Финалето се одржало на 4 јули 2015 во Шимановци.

Завршен пласман на натпреварувачите со просечна оцена од жирито:

# Име на натпреварувач Пласман Просечна оцена на жирито
1. Србија Марија Сердар победничка 4,97
2. Македонија Трајче Ѓоргиев суперфинале 4,47
3. Србија Павле Васиљевиќ суперфинале 4,68
4. Србија Лена Стаменковиќ суперфинале 4,95
5. Босна и Херцеговина Давид Радосављевиќ суперфинале 4,98
6. Црна Гора Јован Алексиќ суперфинале 4,72
7. Србија Матеја Вукашиновиќ суперфинале 4,58
8. Србија Игор Лазаревиќ суперфинале 4,77
9. Босна и Херцеговина Валентина Мец суперфинале 4,71
10. Србија Исидора Митиќ суперфинале 4,98
11. Србија Никола Миленковиќ финале 4,61
12. Србија Ирина Арсенијевиќ финале 5,00
13. Србија Дуња Јеличиќ полуфинале 4,98
14. Србија Милица Илиќ полуфинале 4,975
15. Србија Миодраг Ѓокиќ полуфинале 4,56
16. Црна Гора Исмаил Делија полуфинале 4,25

Победничка на првата сезона е Марија Сердар.[3]

Втора сезона[уреди | уреди извор]

Втората сезона се одржала во текот на 2015 и 2016 година. Финалето било одржано на 3 јули 2016 во Шимановци. После првите неколку емисии во оваа сезона, Хари Мата Хари го менувале пејачот на групата Lexington Band Бојан Васковиќ и пејачот на Тропико бенд Александар Сале Цветковиќ (Сале Тропико) па потоа Хари повторно се вратил. Потоа Гоца Тржан во неколку емисии ја менувала победничката на Пинкови ѕвездички од првата сезона Марија Сердар, но подоцна Гоца се вратила. Сале бил во жирито и во суперфиналето исто така на местото на Гоца.

# Име на натпреварувач Пласман
1. Босна и Херцеговина Марко Бошњак победник
2. Македонија Мартија Станојковиќ суперфинале
3. Косово Томислав Миловановиќ суперфинале
4. Србија Жарко Прибаковиќ суперфинале
5. Србија Ева Маниќ суперфинале
6. Босна и Херцеговина Ирнес Дивјан суперфинале
7. Македонија Антониа Гиговска суперфинале
8. Србија Дарија Врачевиќ суперфинале
9. Србија Урош Станковиќ суперфинале
10. Србија Индира Бериша суперфинале
11. Србија Ника Пуриќ финале
12. Србија Вељко Чачиќ финале
13. Србија Анџела Мијиќ полуфинале
14. Македонија Елена Бимбиловска полуфинале
15. Црна Гора Ања Јестровиќ полуфинале
16. Босна и Херцеговина Амна Алајбеговиќ полуфинале
17. Србија Теодора Марковиќ полуфинале

Победник на втората сезона е Марко Бошњак.[4]

Трета сезона[уреди | уреди извор]

Третата сезона на Пинковите ѕвездички се одржувала во текот на 2016 и 2017 година. Финалето се одржало на 7 јули 2017 во Шимановци. Во оваа сезона бил променет еден дел од почетниот состав на стручното жири. Милан Станковиќ и Хари Мата Хари ги напуштиле судиските столици и на нивните места како нови членови на жирито дошле Сале Тропико и Сергеј Ќетковиќ. Поради американската турнеја на Тропико бенд, Сале одредено време го менувал Милан Станковиќ, но подоцна тој повторно се вратил. Подоцна Милан кратко ја менувал и Гоца Тржан, па се Гоца вратила. Сале Тропико потоа повторно бил отсутен заради работни обврски а за тоа време го менувале пејачот на групата Пилоти Кики Лесендриќ како и Александра Радовиќ, а потоа и Огњен Амиџиќ.

# Име на натпреварувач Пласман
1. Хрватска Роко Блажевиќ победник
2. Србија Јована Радониќ суперфинале
3. Црна Гора Комнин Вуковиќ суперфинале
4. Србија Тодор Китановиќ суперфинале
5. Косово Давид Марковиќ суперфинале
6. Црна Гора Лорена Јанковиќ суперфинале
7. Босна и Херцеговина Сергеј Пајиќ суперфинале
8. Србија Марина Станковиќ суперфинале
9. Србија Татјана Саватиќ суперфинале
10. Црна Гора Катарина Радуловиќ суперфинале
11. Србија Бојана Радовановиќ суперфинале
12. Србија Ема Симоновиќ финале
13. Србија Ленка Стојчевиќ финале
14. Србија Софија Џекиќ финале
15. Косово Стефана Николчевиќ полуфинале
16. Бугарија Жаклин Таракчи полуфинале

Победник на третата сезона е Роко Блажевиќ.

Четврта сезона[уреди | уреди извор]

Петта сезона (All Stars)[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]