Маријана Миќиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маријана Миќиќ

Маријана Миќиќ (Белград, 20 март 1983), позната како Мара, е српска водителка и глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Маријана Миќиќ е родена во Белград 20 март 1983 година. Завршила основно училиште Крал Петар Први и Единаесетта Белградска гимназија, а потоа дипломирала глума на "БК." Академија на уметности во Белград, во класата на Иван Бекјарев.[1] Заедно со Ана Михајловски најпозната е како водителка на Големиот брат. Популарноста заедно ја стекнале во серијалот Едноставен живот и водејќи  ги повеќето емисии  на Емоушон продукција. Емоушон продукцијата ја напушти во 2014 година и премина на ТВ Пинк, каде го води детскиот музички талент шоу Пинкови ѕвездички. Глумела во неколку ТВ серии, а најголем успех доживеа во серијата Љубов и омраза,[2][3]  каде ја толкува улогата на медицинската сестра Славица.[4]

Емисии[уреди | уреди извор]

Година Име
2004 Генерална проба
2004 Лажни
2003-2005 Бунга банга ре
2005 48 часа свадба
2005-2007 Супер херои од островот на соништата
2005 Сакаш — Несакаш
2006 Летачки старт
2006-2013 Големиот брат
2008 Операција Триумф
2012-2013 Дневен весник
2012-2013 Ноќен ТВ-проект
2014-2016 Пинкови ѕвездички (1 и 2 сезона)

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Marijana Mićić“. cls.rs. Посетено на 30 март 2013.
  2. „Marijana Micic Biografija“. poznati.info. Посетено на 30 март 2013.
  3. „Marijana Mićić Biografija“. rijaliti.com. Посетено на 30 март 2013.
  4. „Marijana Micic“. imdb.com. Посетено на 30 март 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

(англиски)