Операција Триумф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Операција Триумф е регионално телевизиско шоу на музички таленти кое се одржуваше во Белград, Србија, а се прикажуваше во земијте на поранешна Југославија. Шоуто всушност е засновано на познатото шоу Академија на ѕвезди (Star Academy). На шоуто учествуваа учесници од 5 држави од поранешна Југославија, покрај Србија учествуваа, Хрватска, Босна и Херцеговина, Македонија и Црна Гора. Шоуто се прикажуваше на 6 различни телевизии во овие пет држави.

Кандидати[уреди | уреди извор]

Кандидат Прекар Возраст Град/Држава Ном. Резултат
Аднан Бабајиќ Адо/Бабаја/Коала 20 Босна и Херцеговина Живинице, Босна и Херцеговина 2/3 Победник
Вукашин Брајиќ Вуки/Вуле 24 Босна и Херцеговина/Србија Сански Мост/Чачак/Белград,
Босна и Херцеговина/Србија
5/6 Придружник
Александар Белов Алекс/Македонац 21 Македонија Неготино, Македонија 0/0 2 придружник
Нина Петковиќ Ниночка 27 Црна Гора Тиват, Црна Гора 1/6 3 придружник
Данијел Павловиќ Super star/Даки 23 Србија Крагуевац, Србија 2/2 4 придружник
Ана Бебиќ Ане/Бебичка 22 Хрватска Метковиќ, Хрватска 1/5 Исфрлена на 14 гала вечер/Полу финалистка
Игор Цурков Цуки/Шиме 22 Хрватска Шибеник/Сплит, Хрватска 1/2 Исфрлен на 13 гала вечер
Соња Бакиќ Медена 24 Србија Сомбор/Нови Сад, Србија 1/5 Исфрлена на 12 гала вечер
Никола Сариќ Сајко/Сале 19 Србија Нов Белград, Србија 3/5 Исфрлен на 11 гала вечер
Никола Пауновиќ Џони/Пиџа 23 Србија Крагуевац, Србија 3/7 Исфрлен на 10 гала вечер
Ѓорѓе Гогов Џоле/Ѓоле 20 Србија Димитровград, Србија 2/3 Изфрлен на 9 гала вечер
Милица Мајсторовиќ Мица 19 Србија Крагуевац, Србија 2/2 Исфрлена на 8 гала вечер
Мирјана Костиќ Мика 25 Србија Кањижа, Србија 1/1 Исфрлени на 7 гала вечер
Кристијан Јованов Киксер/Кики 19 Македонија Радовиш, Македонија 1/1
Јасмина Миџиќ Џези/Јаца 26 Босна и Херцеговина Бихаќ, Босна и Херцеговина 1/1 Исфрлена на 6 гала вечер
Андреа Харапин Пејачка 24 Хрватска Кутина, Хрватска 1/1 Исфрлена на 5 гала вечер
Антонија Беседник Тонка 22 Хрватска Загреб, Хрватска 1/1 Исфрлена на 4 гала вечер
Ивана Никодијевиќ Тина 20 Србија Неготин/Земун, Србија 1/1 Исфрлена на 3 гала вечер

Гости[уреди | уреди извор]

На Операција Тријумф гостуваа многу ѕвезди од поранешна Југославија меѓу кои беа: Борис Новковиќ, Жељко Самарџиќ, Аки Рахимовски, Елена Ристевска, Каролина Гочева и други. Како и да е, покрај ѕвездите од поранешна Југославија гостуваа и светските ѕвезди Анастасија и Јуниор Џек.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]