Гоца Тржан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гоца Тржан
Тржан во 2013
Биографски податоци
Родено имеГордана Тржан
Роден(а)8 јули 1974 (1974-07-08) (47 г.)
Белград, Србија, СФРЈ
Жанрови
Занимања
 • Пејачка
Период на активност1995–денес
Издавачи
Соработници

Гордана Тржан (Белград, 8 јули 1974) е српска пејачка.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е на 8 јули 1974 година[2] во Белград,[3] како прво дете на мајката Росанда и таткото Антон, кој има словенечко потекло. Го посетувала основното училиште „25 Мај “во Нов Белград (денес„ Душко Радовиќ“). Завршила Десеттата белградска гимназија. По средното училиште се запишала на Земјоделскиот факултет во Белград, отсек сточарство, каде што стигнала до втора година, кога ги прекинала студиите и започнала да се занимава со музика.[4] Во тоа време, таа настапила во аматерската претстава „Еро од другиот свет“ на сцената на Ѓуро Салај .

Од 2007 година до 2011 година таа била мажена за Иван Маринковиќ, со кого ја има ќерката Лена.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Во текот на 1994 година пеела во групата Дисторзија. Додека ја снимала претставата „Коса“, таа ги запознала Мирко Вукомановиќ и Горан Стефановиќ, продуценти на групата Тапири, кои ја поканиле да биде нивна пејачка. Заедно со Ивана Павловиќ пеела придружен вокал, што му се допаднало на тогашниот менаџер на групата Ганет Печикоза, и што довело до формирање на групата Тап 011. По напуштањето на групата, таа ја продолжила својата самостојна кариера. Првиот соло- албум го издала во 1999 година под наслов „Во низок лет“. Албумот е издаден за издавачката куќа ПГП РТС.

Вториот албум „Сакам да се сменам“ бил објавен во 2001 година за Сити рекордс. Албумот ја вклучува и песната „1200 милји“, со Тоше Проески.

Третиот албум „Петтата страна на светот“ бил објавен во 2002 година за ДМД Саунд, и четвртиот албум „Отров во чај“ во 2004 година. Петтиот албум „Плави рам“ излегол во 2008 година , и макси синглот наречен „Мастило“ на почетокот на 2010 година.

Првиот солистички концерт го одржала на 10 март 2009 година во Сава центар, по петнаесет години работа.

Гоца е позната по учеството на повеќе фестивали и повеќе пати изјавила дека е вечен губитник на фестивалите, но дека нејзините песни стануваат хитови по фестивалот. Во 2004 година, на фестивалот „Сунчане скале“, таа се претставила со песната „Хаљина“, што ѝ го донело второто место на табелата, но прво место на сите топ листи, потоа во 2005 година шокирала многумина со својата песна и провокативниот настап на Радио фестивалот, каде што ја извела песната „Хормони“, во 2006 година на истиот фестивал го зазела третото место со песната „Хотел“. Во април 2012 година на Гранд фестивалот ја освоила третата награда, која ја делела со нејзиниот млад колега Стефан Петрушиќ, со кого ја извела дуетската песна „У тебе ме не дирај“.

Во 2013 година, таа учествувала во првата сезона на шоуто Твоето лице звучи познато.

Во 2014 година се натпреварувала на музичкиот фестивал „Пинк“ со песната „Глуве усне“. Истата година, таа снимила спот за споменатата песна.[5]

Актерска кариера[уреди | уреди извор]

Иако била во потесниот избор за приемен испит на ФДУ, таа не успеала да се запише на глума. За време на нејзината кариера, телевизиските и филмските режисери ѝ давале улоги во ТВ филмот „Во ординација“, во филмот „Сè е за луѓе“, потоа во филмот „Балкански синдром“, а најголемиот актерски успех Гоца го постигнала во улога на Јоргованка во ТВ серијата „Селото гори, а бабата се чешла“. Таа исто така има направено повеќе синхронизации на филмови на српски јазик, вклучувајќи Тврд орев (2014) - Лана, Алвин и верверичките: Големата авантура (2015) како г-ѓа Прајс, Коко (2017) како Имелда и Лола и Мила (2018) како мачка влечка.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

 • 2010 година - Пиши пропало [6]
 • 2011 година - Срећо нечија [7]
 • 2012 година - Страшило [8]
 • 2012 година - У тебе ме не дирај (дует со Стефан Петрушиќ)
 • 2012 година - Волим до краја (дует со Ди-џеј Шанет и Челе Сале)
 • 2012 година - Реци ми у лице (Дует со Мега Бенд)
 • 2012 година - Вади се на моје лудило
 • 2013 година - Волео си скота [9]
 • 2013 година - 21 грам [10]
 • 2014 година - Заробљена
 • 2014 година - Глуве Усне
 • 2014 година - Тајно моја
 • 2015 година - Педесет (дует со Игор Вукојевиќ)
 • 2015 година - Позови га ти (дует со Сандра Африка)
 • 2015 година - Градске кучке
 • 2016 година - Лажни крила

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Загрли 2000
Стоперка 2000
Достана 2000
Чујем да за мене питаш 2000
Не иди 2000
Конобарица 2001
1200 миља 2001
Све ће на своје доћи 2001
Корак до дна 2002
Оглас 2002
Пета страна света 2002
Далеко 2002
Из почетка из ината 2002
Бумеранг 2004 AL HAMED
Хаљина 2004 AL HAMED
Кад је бал нек је бал 2008
Мастило 2010 Creative 4D
Љубав ти и ја 2010 AL HAMED
Иди и све пробај 2010 AL HAMED
Страшило 2012 Андреја Дамјановиќ
Волим до краја 2012 Андреј Илиќ
Реци ми у лице 2012 Ведад Јашаревиќ
Волео си скота 2013 Ведад Јашаревиќ
Глуве усне 2014 Ведад Јашаревиќ
Заробљена 2014 Ведад Јашаревиќ
Педесет 2015 Бранко Векиќ
Позови га ти 2015 Videal media
Градске кучке 2015 Storyteller
Лажна крила 2016 Ведад Јашаревиќ
Не дај ми љубав 2017 Silver Production
Безимени 2017 daVideo
Фолија 2018 Жарко Вучан
Магнет за самоћу 2019 Никола Гладовиќ
Укус жене 2019 Јасмин Пивиќ
Жена за једну ноћ 2019 Милош Поповиќ
Грешила 2021 Милош Поповиќ
Боли вино 2021 Music Stop Visual
Фитиљ 2021 Music Stop Visual

Албум[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Сè е за луѓе (2001)
 • Во ординација (2005)
 • Балкански синдром (2007)
 • Селото гори ... и така (2009)
 • Селото гори, а бабата се чешла (2008-2010)
 • Пеј, брат! (2011)
 • Само вечерва (2011)

Синхронизирани улоги[уреди | уреди извор]

Година Име Улогата Студио
2014 година Тврд орев Лана Призор
2015 година Алвин и верверичките: Голема авантура Госпоѓица. Прајс Моби
2017 година Коко Мама Имелда Ливада Белград
2018 година Лола и Мила Маца Папучарка Сина куќа
2018 година Хотел Трансилванија 3: Одморот започнува Три вештерки Моби

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Goca Tržan“. Biografija. Посетено на 3. 2. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. „Goca Tržan-biografija“. Poznati.info. Архивирано од изворникот на 2020-11-27. Посетено на 3. 2. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „Лична карта - Гоца Тржан“. pulsonline.rs. Архивирано од изворникот на 13. 4. 2014. Посетено на 7. 11. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 4. „Гоца Тржан“. navidiku.rs. Посетено на 7. 11. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „Gluve usne, pogledajte novi spot Goce Tržan“. Посетено на 1. 7. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. „Piši propalo“. Tekstovi pesama. Посетено на 3. 2. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „Srećo nečija“. Tekstovi.net. Посетено на 3. 2. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. „Strašilo“. Tekstovi.net. Посетено на 3. 2. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. „Voleo si skota“. Tekstovi pesama. Посетено на 3. 2. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. „21 gram“. Tekstovi pesama. Архивирано од изворникот на 4. 2. 2018. Посетено на 3. 2. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]