Антониа Гиговска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антониа Гиговска
Роден(а)21 јануари 2001 (2001-01-21) (19 г.)
Скопје
ПотеклоМакедонија
Жанровипоп, македонска музика
Занимањапејачка
Инструментивокал
Период на активност2017–се уште

Антониа Гиговска е македонска поп пејачка. Родена е на 21 јануари 2001 год.

Во текот на 2015 и 2016 учествувала во шоуто Пинкови свездички каде го освоила 7-то место.

Во 2018 учествувала на романскиот натпревар "Златен Елен" каде го освоила второто место и победила на Макфест 2018 со песната "Никогаш не вели никогаш". Истата година била избрана за бек-вокал на групата Eye Cue кој ја претставувала Македонија на Евровизија. Таа исто така, била бек-вокал и на Тамара Тодевска на Евровизија 2019, каде Македонија го остварила најдобриот пласман 7-мото место.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Невреме 2017. Ана Јорданова
Слаба страна 2018. Tomato Production
Vanilla 2018. Даниел Јовески
Никогаш не вели никогаш 2018. Даниел Јовески
Могли смо у двоје 2019. Даниел Јовески

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]