Прејди на содржината

Пинега (река)

Координати: 64°07′47″N 41°54′04″E / 64.1296° СГШ; 41.9012° ИГД / 64.1296; 41.9012
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пинега
Пинега во селото Једома
Изворно имеруски: Пинега
Местоположба
ДржаваРусија
Физички особености
УстиеСеверна Двина
 • координати
64°07′47″N 41°54′04″E / 64.1296° СГШ; 41.9012° ИГД / 64.1296; 41.9012
Должина779 км
Големина на сливот42600 км2
Проток 
 • просечен430 метри кубни на секунда
Особености на сливот
ТечениеСеверна Двина
Слив на реката Северна Двина. Мапата ја покажува Пинега

Пинега (руски: Пинега) е река во Верхнетојемскиот, Пинежскиот и Холмогорскиот реон во Архангелската област во Русија. Таа е десна притока на Северна Двина. Таа е долга 799 километри, а површината на нејзиниот слив е 42,600 км2. Нејзини главни притоки се Илеша, Веја, Јула, Покшенга и Јожуга.

Опис[уреди | уреди извор]

Пинега е главниот воден пат на Пинежскиот реон, со многу од населените места во областа сместени на бреговите на реката. Речниот слив вклучува северозападен дел на Красноборската област, источниот дел на Верхнетојемската област, источниот дел на Виноградовскиот регион, најголемиот дел на областа Пинежскиор реон, источниот дел на областа Холмогорскиот реон и помали области во Лешуконскиот реон и во Удорскиот реон на Република Коми. Пинега тече во ридскиот предел, на западната граница на гребенот на Тиман, во зимзелена шума (тајга). Замрзнува во средината на октомври или почетокот на ноември и останува под мразот до средината на април или почетокот на мај.

Етимологијата на името Пинега е нејасна.[1]

Пинега започнува во Верхнетојемскиот реон, близу до границата со округот Красноборскиот регион, на сливот на реката Белаја и реката Кјорнаја. Таму тече на северозапад, а потоа се свртува кон север. Првото село на Пинега е Белореченски, сè уште во Верхнетојемскиот реон. Северно од Белореченски, речните меандри, и откако ќе ја прифати реката Охтома од лево, се свртува кон исток. Од оваа точка низводно, долината на Пинега е населена, а селата се групирани по неколку во мини-агломерации. Пинега ја прифаќа Илеша од југ и повторно се свртува кон север, излегувајќи како широка река со високи брегови. Понатаму низводно ја прифаќа Вје од запад, во селото Уст-Вијскаја и откако ќе ја прифати Уухча од десно, во селото Занјухча, се врти северозападно. Од овој момент, асфалтираниот пат се појавува од Републиката Коми и го следи десниот брег на реката. Низводно од Занјухча, Пинега поминува низ историските села Сура и Веркола, ја прифаќа Јулата од запад и го поминува селото Кеврола, кое било историски центар на областа пред 19 век, на левиот брег и село Карпогори, кое е сегашен административен центар на Пинежскиор регион, на десниот брег. Неколку километри низводно од Карпогори, Пинега ја прифаќа Покшенга и се свртува кон север. Во селото Шилега има железнички мост на пругата што ги поврзува Архангелск и Карпогори.

Низводно од устието на Јежуга, Пинега одеднаш се свртува кон запад, а во населбата Пинега, која служеше како административен центар на областа, се врти југозападно. Воспоставен е природен резерват Пинежски на десната страна. Понатаму низводно, Пинега преминува во Холмогорската област. Устата е во историската населба Уст-Пинега.

Реката може да се движи возводно до 580 километри од устието; низводно од селото Горка, сепак, нема навигација за патници. Во еден момент, неколку километри возводно од населбата Пинега, реката доаѓа на растојание од неколку километри до текот на Кулој. На ова место, Калој-Пинега каналот е изграден во 1926-28 година, сепак, во моментов каналот е прилично запоставен.

Историја[уреди | уреди извор]

Областа првично била населена со Угрофински народи, а потоа била колонизирана од Република Новгород. Во 13 век трговците од Новгород веќе стигнале до Белото Море. Трговците од Новоград ја користеле Пинега како извор на крзно и исто така како трговски пат до сливот на реката Печора. Од Северна Двина, постоеле повеќе начини на влегување во сливот на Мезен (од каде што трговците можеле да стигнат до сливот на Печора и Об). Две опции вклучуваат излегување по течението на Пинега и носење на чамците по копно до Кулој и до Мезен, или користење на Пукшенга и Покшенга за да се стигне до Пинега, а потоа од Јожуга со бродови со копно до Зиринскаја Ежуга и Вашка .[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фасмер, Макс. Этимологический словарь Фасмера. стр. 506. Архивирано од изворникот на 2017-10-28. Посетено на 2021-02-12.
  2. Плечко, Л.А. (1985). Старинные водные пути. Moscow: Физкультура и спорт. Архивирано од изворникот на 2011-09-25. Посетено на 2021-02-12.