Петле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кремен пиштол со затегнато петле

Петле[1][2] или ороз[3][4] — мал метален дел што помага оружјето да пука. Обично се наоѓа во огненото оружје и е поврзано со чкрапалото. Кога ќе го повлечете чкрапалото, тоа го ослободува петлето, кое замавнува напред и удира во мало метално капаче на задниот дел од куршумот наречено каписла. Оваа каписла создава искра што го пали барутот во куршумот, предизвикувајќи тој да избувне и да испука надвор од огненото оружје.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „петле“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „петле“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „ороз“Дигитален речник на македонскиот јазик
  4. „ороз“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  5. „Principles of Firearms -- Functions -- Firing“. rkba.org. Посетено на 2016-04-06.
  6. „Firearms History, Technology & Development: Hammer Fired vs. Striker Fired“. Firearms History, Technology & Development. 2015-05-25. Посетено на 2016-04-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]