Пенe (паста)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пене

Пенe sе екструдиран вид тестенини во форма на цилиндар, чии краеви се исечени дијагонално. Пене е множинска форма на италијанскиот збор pena (што значи пенкало, но исто така и молив), изведен од латинскиот penna (што значи „пердуви“ или „пердув“) и сроден со англискиот збор pen. Кога беше создаден овој формат, требаше да ги имитира челичните врвови на пенкала кои тогаш беа сеприсутни.[1]

Потекло[уреди | уреди извор]

Пене се една од ретките форми на тестенини со специфичен датум на потекло: 1865 година Giovanni Battista Capurro, производител на тестенини од Сан Мартино (Џенова), доби патент за машина за дијагонално сечење. Неговиот изум ги исече свежите тестенини во форма на молив без да ги дроби, во големина која варира помеѓу 3 centiметарs (0.1 ст) mezze penne (пола молив) и 5 centiметарs (0 ст) penne (моливи).[1] [2]

Опис и варијации[уреди | уреди извор]

Готвени Mezze penne rigate, ја покажуваат неговата гребена површина

Во Италија пените се произведуваат во две главни варијанти: penne lisce (мазно) и penne rigatе (избраздени), а вториот има гребени на секоја пена. Пенони („големи пердуви“) е поширока верзија на пените.[3] Исто така може да се најде малку поголема верзија наречена mostaccioli (што на некои италијански дијалекти значи „мали мустаќи“), која исто така може да биде или мазна или со изгребена текстура.[4]

Пене е погодна за комбинација со широк спектар на сосови и производи.

Пене традиционално се готви ал денте и неговата форма го прави особено погоден за сосови, како што се песто, маринар или арабијата. Последново се слави затоа што беше прикажано неколку пати во италијански филмови, особено во филмот La Grande Bouffe Marcа Ferreriја и во филмот Рим на Федерико Фелини.[5]

Во Трентон, Њу Џерси, тестенините се нарекуваат „моливи“ поради неговата форма. [6]

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Рефлист

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Penne? In origine erano con lo zafferano“. Welovepasta.it. 28 June 2017. Посетено на 7 January 2019.
  2. „Mezze Penne Rigate n° 141 Integrali - Pasta De Cecco“. Dececco.com. Посетено на 7 January 2019.
  3. „Pasta Shapes“. Thenibble.com. Посетено на 2013-02-21.
  4. „Creamette - Our Products - Mostaccioli Rigati“. Pasta-products-creamette.newworldpasta.com. Архивирано од изворникот на 2012-05-09. Посетено на 2013-02-21.
  5. Giorgioni, Livio (2002). La grande abbuffata : percorsi cinematografici fra trame e ricette. Pontiggia, Federico, 1978-, Ronconi, Marco, 1972-. Cantalupa (Torino): Effatà. стр. 25. ISBN 9788874020225. OCLC 50875311.
  6. Richman, Steven M. (10 January 2014). Reconsidering Trenton: The Small City in the Post-Industrial Age. McFarland. стр. 137. ISBN 9780786462230. Посетено на 7 January 2019 – преку Google Books.