Пеневиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пеневиц
Место во Илменау
Поглед кон Пеневиц
Поглед кон Пеневиц
Грб на Пеневиц
Пеневиц во рамките на Германија
Пеневиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Илменау
Основни податоци
Површина 5,47 км2
Надм. височина 460 м
Население 480  (31 декември 2018)
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98708
Повик. бр. 036783
Портал Пеневиц
Координати 50°39′37″N 11°3′23″E / 50.66028° СГШ; 11.05639° ИГД / 50.66028; 11.05639Координати: 50°39′37″N 11°3′23″E / 50.66028° СГШ; 11.05639° ИГД / 50.66028; 11.05639

Пеневиц (германски: Pennewitz) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од градот Илменау.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Пеневиц се наоѓа во северното подножје на Тириншката Шума помеѓу Лангер Берг на југ и Клостерфорст Паулинцела на север. Источно од местото се наоѓа долината на Рине.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Околу 200 метри западно од Пеневиц се наоѓа населбата Зорге, која сепак не претставува посебна единица.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]