Патот до зората (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Патот до зората

Патот до зоратароман на македонскиот писател Јован Стрезовски.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Романот бил првобитно објавен во 1962 година од страна на издавачката куќа „Култура“, како дел од библиотеката „Лебедови крила“. Книгата е испечатена во Графичкиот завод „Гоце Делчев“ од Скопје, во тврд повез, и има 132 страници. Автор на корицата и на ликовните илустрации во книгата е Димитар Кондовски. Книгата не е библиотечно каталогизирана и не го содржи меѓународниот број ISBN.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Романот, кој се состои од 12 глави, е посветен на борците од Дримколскиот партизански одред.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Стрезовски, Патот до зората. Скопје: Култура, 1962.
  2. Јован Стрезовски, Патот до зората. Скопје: Култура, 1962.