Пастрмајлија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пастрмалија
Pastrmalija.jpg
Пастрмајлија
Потекло
Изворно име
Други имиња пита пастрмајлија
Место на потекло Македонија
Регион Радовишко
Поединости
Дел од оброкот главен
Вид пита
Температура топла
Главни состојки тесто, месо
Варијанти штипска, велешка
Калоричност 1000 кал/прц.

Пастрмалија е македонски специјален вид на пита направен од тесто и месо. Традиционалната пастрмалија има долгнавеста форма со сецкано месо врз неа. Името потекнува од зборот пастрма, што значи солено и сушено месо од овца или јагне.

Во чест на пастрмалијата, секоја година во Штип традиционално се одржува манифестацијата наречена „Пастрмалијада“.[1]

Рецепти[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ВИКЕНДОВ ПАСТРМАЈЛИЈАДА ВО ШТИП“ (на македонски). Капитал. 25 септември 2012, 12:26. http://www.kapital.mk/mk/makedonija/88164/vikendov_pastrmajlijada_vo_shtip.aspx. конс. 29 септември 2012 г.