Пастрмајлија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пастрмалија
Pastrmalija.jpg
Пастрмајлија
Други имињапита пастрмајлија
Видпита
Дел од оброкотглавен
Место на потеклоМакедонија
РегионРадовишко
Температура на послужувањетопла
Главни состојкитесто, месо
Варијантиштипска, велешка
1000 ккал (4187 кЏ)

Пастрмалија е македонски специјален вид на пита направен од тесто и месо. Традиционалната пастрмалија има долгнавеста форма со сецкано месо врз неа. Името потекнува од зборот пастрма, што значи солено и сушено месо од овца или јагне.

Во чест на пастрмалијата, секоја година во Штип традиционално се одржува манифестацијата наречена „Пастрмалијада“.[1]

Рецепти[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ВИКЕНДОВ ПАСТРМАЈЛИЈАДА ВО ШТИП“. Капитал. 25 септември 2012, 12:26. Посетено на 2012-09-29. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)