Пастрмалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пастрмалија
Пастрмалија
Други имињапита пастрмалија (велешки)
Видпита
Дел од оброкотглавен
Место на потеклоМакедонија
РегионРадовишко
Температура на послужувањетопла
Главни состојкитесто, месо
Варијантиштипска, велешка
1000 ккал (4187 кЏ)

Пастрмалијамакедонски посебен вид пита направена од тесто и месо. Традиционалната пастрмалија има долгнавест облик со сецкано месо врз неа. Името потекнува од зборот пастрма, што значи солено и сушено месо од овца или јагне.

Во чест на пастрмалијата, секоја година во Штип традиционално се одржува манифестацијата наречена „Пастрмалијада“.[1] Во 2011 година, штипската пастрмалија станала марка со која се озаконува нејзиното брендирање.[2] Иако службено се нарекува пастрмалија, популарното име помеѓу македонскиот народ е „пастрмајлија“.[3]

Светиниколска пастрмајлија

Рецепти[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ВИКЕНДОВ ПАСТРМАЈЛИЈАДА ВО ШТИП“. Капитал. 25 септември 2012, 12:26. Архивирано од изворникот на 2012-09-28. Посетено на 2012-09-29. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. https://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/shtipskata-pastrmajlija-stana-brend-ke-se-prodava-samo-so-sertifikat. Отсутно или празно |title= (help)
  3. „пастрмалија“Дигитален речник на македонскиот јазик