Параклис „Св. Кирил и Методиј“ - Крупиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
Параклис „Св. Кирил и Методиј“ - Крупиште 3.jpg

Поглед на параклисот

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Горнобалванска
Местоположба

Карта

Координати 41°50′17.5″N 22°14′50.58″E / 41.838194° СГШ; 22.2473833° ИГД / 41.838194; 22.2473833Координати: 41°50′17.5″N 22°14′50.58″E / 41.838194° СГШ; 22.2473833° ИГД / 41.838194; 22.2473833
Место Крупиште
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кирил и Методиј
Архитектонски опис

Свети Кирил и Методиј — параклис во близина на штипското село Крупиште, Македонија. Сместен е непосредно покрај магистралниот пат Штип-Кочани, на раскрсницата за регионалниот пат кон Пробиштип.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]