Панче Санев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Панче Михаилов Санев ( 1925 во Штип17 април 1945 во Хрватска) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Од Штип сѐ преселил во Скопје. Завршил основно училиште. Како активист на напредното движење бил примен за член на Комунистичката партија на Македонија. Учествувал во разни акции против окупаторот и собирал материјална помош за партизаните. Работел во опфаќање на нови приврзаници во НОВ, особено од редовите на младината. Во јуни 1944 година стапил во редовите на НОВ и учествувал во завршните операции за ослободувањето на Македонија. Во Земун со успех завршил воена и политичка обука. Станал политички комесар на чета. Потоа учествувал во пробивот на Сремскиот фронт. Во една од многубројните битки, загинал на 17 април 1945 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 127. На |first= му недостасува |last= (help)