Памела Андерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Памела Андерсон
Роден(а)Памела Дениз Андерсон
1967
Лејдисмит, Британска Колумбиа, Канада
НационалностКанадско-Американка
Занимање
  • Глумица
  • Модел
  • активист
Активен период1989–денес
СопружникТоми Ли 1995 - 1998
Кид Рок 2006-2007
Рик Саломон2007-2008
ПартнерАдил Рми (2017–2019)
Деца2
Страница
pamelaandersonfoundation.org

Памела Дениз Андерсон (англиски: Pamela Denise Anderson; родена на 1 јули 1967) — канадско-американска глумица, фото-модел, продуцент. Најпозанатата улога ја имала во американската серија „Чувари на плажа“ во која го играла ликот Си Џеј Паркер. Андерсон според некои важи за секс симбол за деведесеттите. Има американско и канадско државјанство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pamela Anderson became U.S. citizen“. Moono.com. 14 мај 2004. Архивирано од изворникот на 20 февруари 2007. Посетено на 26 април 2007.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]