Пакаритамбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизација


Гуаман Пома 1615
Гуаман Пома 1615(Idolos de los Incas Inti, Wanakawri, Tampu T'uqu)

Пакаритамбо во митологијата на Инките е местото, поточно пештерата, од која излегле браќата Ајар кои биле испратени од богот создавач. Ова е место кое наводно било сместено во Тамботоко и имало три прозорци. Според митот, групата на Марас Сутик излегла од еден прозор наречен „Марас Токо“ што во превод значи без родители.

Поврзано[уреди | уреди извор]