Падингбител

Координати: 53°42′0″N 8°31′39″E / 53.70000° СГШ; 8.52750° ИГД / 53.70000; 8.52750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Падингбител
Место во Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Падингбител
Падингбител во рамките на Германија
Падингбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Вурстер Нордзекисте
Основни податоци
Површина 9,42 км2
Надм. височина 1 м
Население 485  (31 декември 2017)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04742
Портал www.sglandwursten.de
Координати 53°42′0″N 8°31′39″E / 53.70000° СГШ; 8.52750° ИГД / 53.70000; 8.52750

Падингбител (германски: Padingbüttel) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Вурстер Нордзекисте.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во историската област Вурстенски крај во близина на Северното Море. Местото е оддалечено околу три километри од морскиот брег.

Месни единици[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Падингбител се состоела од следниве единици:

  • Алтендајх
  • Падингбител (гл. место)
  • Ротхаузен

Надворешни врски[уреди | уреди извор]