ПУ „Димче Ангелов-Габерот“ - Прждево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димче Ангелов-Габерот

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Демир Капија
Наречено по: Димката Ангелов Габерот
Нас. место: Прждево
Основни информации
Основано: 1935
Број на ученици: 5 (2020/2021)
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место ooudimceagaberot.eu.mk/
Е-пошта gaberot_dkapija@yahoo.com
Телефон 043 366 202

Основно училиште „Димче Ангелов-Габерот“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Димче Ангелов-Габерот“ - Прждево; скратено: ПООУ „Димче Ангелов-Габерот“) — подрачно основно училиште во селото Прждево, составен дел на основното училиште „Димче Ангелов-Габерот“ од градот Демир Капија.[1]

Училиштето е именувано по партизанот Димката Ангелов Габерот.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето било изградено во 1935 година, а целосно обновено во 2019 година.

Настава[уреди | уреди извор]

Наставата во училиштето се изведува во една комбинирана паралелка на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Посетено на 14 септември 2021.

Координати: 41°25′05″N 22°10′04″E / 41.41806° СГШ; 22.16778° ИГД / 41.41806; 22.16778